Student Clubs, Organizations & Programs

Student Life & Leadership provides SPC/SE students the opportunity to become more involved within their school & community. You will develop leadership skills, have access to more scholarships, and meet new friends through…

Beekeeping Club

Advisor: Maura Scanlon,

Second Thursday of the month (October 13th, November 10th, December 8th)
11:30 a.m.-12:30 p.m.
TL 126

CEO Club

Advisor: Nicolle Panuthos,
Advisor: April Bailey,

Third Thursday of the month
3:30-5:00 p.m.
UP 320

Club Med

Advisor: Chris Miller,

First & Third Wednesday of the month
3:30-4:30 p.m.
UP 176

Cooking Club

Advisor: Kelly Rich,

Every other Monday starting September 12th
8:30- 9:00 a.m.
PB 608

Engineering & Technology Club

Advisor: Steven Meyers,

Every Thursday, August 18th  to December 1st
12:30 -1:30 p.m.
PW 705

Fishing Club

Advisor: Chris Nichol,

Gay, Lesbian or Whomever (GLOW) Club

Advisor: Anthony LaPorte,

First & Third Wednesday of the month
12:30 1:30 p.m.
LI 119

ICMA - International County/City Managers Association

Advisor: Jeffery Kronschnabl,

International Club

Advisor: Valentina Tsoneva,

Last Wednesday of the month
1:00-2:00 p.m.
LI 119

Intervarsity Christian Club

Advisor: Sherry Wagner,
Advisor: Rev. Steven Sinclair,

Every Thursday
12:30-1:30 p.m.
UP 156

“MAC” Music Appreciation Club - ONLINE

Advisor: Tony Smith,

Men Achieving eXcellence (MAX) Club

Advisor: Derrick Bullard,
Advisor: Jonathan Helms,

First & Third Thursday of every month
12:30-1:30 p.m.
TL 108

Psi-Beta National Honor Society for Psychology Students

Advisors: Sharon Olsen,

First Wednesday of the month
12:30-1:30 p.m.
UP 320

Phi Beta Lambda

Advisor: MaryLou Walsh,

Every other Wednesday (First Meeting-Wednesday, September 28)
5:30-6:30 p.m.
UP 233

Phi Theta Kappa (PTK)

Advisors: Kirsten Tersteegen,

First & Third Monday of the month
2:00-3 :00  p.m.
TL 108

Rotaract Club of SPC Seminole

Advisor: Wendy Mitchell-Mathews,

Last Tuesday of the month (Oct 25, and Nov 29)
12:00-1:00 p.m.
TL Commons Patio area

Spanish Club

Advisor: Osiris Albrecht,

First Thursday of the month (Oct. 6th , Nov. 3rd, and Dec. 1st  )
1:00-1:50 p.m.
PW 706

Student Government Association

Advisor: Malena Buck,

First & Third Tuesday of the month
12:30-1:30 p.m.
UP 193

SGA Constitution and Seminole Campus ByLaws

Student Veteran's Association Club

Advisors: Allison Shenofsky,

Student Chapter of Tampa Bay Environmental Professionals (TBAEP)

Advisor: Maura Scanlon,

Fourth Thursday of the month (October 27th, November 24th, and none in December)
TL 126

Team Scrap

Advisor: Malena Buck,

The Titans Club

Advisor: Patricia Smith,

First & Third Wednesday and Second & Fourth Tuesday of the month
12:30-1:30 p.m.
UP 154 - Tueday Meetings
UP 156 - Wednesday Meetings

WAVE (Web Arts & Visual Entertainment Club)

Advisor: Delynda Keefe,

Every Thursday (August 25th to December 1)
1:00-2:00 p.m.
UP 310

Women on the Way Program

Advisors: Pepper Harth,

Second & Fourth Tuesday of every month
12:30-1:30 p.m.
UP  193

Yoga Club

Advisor: Li-Lee Tunceren,

11:15 p.m. – 12:15 p.m.
UP 319

Intramural Sports

  • Frisbee
  • Soccer
  • Football

Contact: Malena Buck,

Click here for our, Monthly Club Meeting Calendar.

Come relax in the Student Center, UP 192. Watch TV, play games, study, and have lots of fun!

Malena (Maria) Buck, MS
Student Life & Leadership Coordinator, SE Seminole Student Government Advisor
Phone: 727-394-6158

*all info is subject to change